COVİD-19

COVİD-19

Tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19 ( Koronavirüs) salgını neden olduğu fiziksel ve ekonomik zararların yanı sıra milyonlarca insanın psikolojisini de olumsuz yönde etkilediği apaçıktır. Birçok kişide ortaya çıkan kaygı durumları neredeyse virüs kadar hızlı yayılıyor. Bu süreçte ortaya çıkabilecek psikolojik etkileri en aza düşürmek için bazı önlemler almak gerekiyor. Bu salgın sırasında sosyal medyayı bilgi olarak kullanmanın da doğru olmadığını kesin.  Maalesef sosyal medyada çok sayıda saçmasapan ve hatta yalan haber dolaşıyor. Bu nedenle daha sağlam haber kaynaklarından bilgi almak ruh sağlığımızı korumak açısından da önemlidir. Bu bağlamda dakika başı haberleri takip etmek de mantıklı değil. Günde birkaç saat de  bir olmak üzere, yeni bir gelişme var mı diye bakmak yeterli olacaktır.

Kendirli Servisi olarak  koronavirüse karşı üzerimize düşen görevleri yaptığımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Vatandaşlarımıza 8 maddelik öneri listemiz var.

1.Mümkün olduğu kadar evde kalın, gerekmedikçe dışarı çıkmayın.

2. Gerekmedikçe ve acil bir durum olmadıkça hastanelere sağlık kuruluşlarına gitmeyin.

3. Rutin sağlık sorunlarınızı erteleyin.

4. Yaşlılarınızı koruyun. Onları toplumdan ve eğer evde bir içeri bir dışarı yapmak zorundaysanız kendinizden ve diğer ev halkından da izole edin.

5. Yakınlarınızdan duyduğunuz veya internetten okuduğunuz her bilginin doğruluğuna inanıp, yaymayın.

6. Gereksiz önlemlerle ekonomik gücünüzü boşa harcamayın

7. Paniğe kapılmayın ve ruhunuzu rahatlatacak uğraşlar yapın

8. Ruhsal ve bedensel olarak hijyeninize dikkat edin.

Bu zor günlerimizin en kısa sürede geride kalmasını ve bir daha da böyle bir felaketin yaşanmamasını temennimizdir. Ancak hayatta her zaman beklenmedik zorluklar ve hatta felaket durumları karşımıza çıkabilir. Tıpkı yaşanan zorlukların bireyleri sonrasında daha bilinçli ve duyarlı , daha olgun, daha güçlü insanlar yaptığı gibi.  Yaşanan toplumsal zorluklar da diğer iyi yönetilebilirlersek toplumları daha iyi ve güzel haline getirebiliriz.

Biz işimizin peşindeyiz. Bu zorlu süreçte tüm cefakar sağlık çalışanlarımızın araçlarını ücretsiz şekilde  balans ve tamir işlerini yapıyoruz. Biz, birlik olduğumuzda daha güçlüyüz!

Sevgi ve sıhhat içinde kalın.